Haber

Slovenya’da halk, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda sandık başında

Balkan ülkelerinden Slovenya’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy kullanma işlemi başladı.

Ülkede 23 Ekim’de düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminde, hiçbir adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması nedeniyle cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tipi düzenleniyor.

Kayıtlı 1 milyon 696 bin 893 seçmen, ülke genelinde açılan sandıklarda lokal saatle 07.00-19.00 ortasında oylarını kullanabilecek.

Slovenya halkı, bir evvelki seçimde en çok oyu alan Slovenya Demokratik Partisinin (SDS) desteklediği bağımsız aday Anze Logar ve Slovenya Korsan Partisi ile Avrupa Yeşiller Partisinin dayanağını alan bağımsız bayan aday Natasa Pirc Musar ortasında seçim yapacak.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tipinde halk, 1991’de bağımsızlık ilanının ardından 5’inci cumhurbaşkanını seçecek.

23 Ekim seçimi

Cumhurbaşkanı seçiminin birinci cinsinin düzenlendiği 23 Ekim’de, SDS’nin desteklediği bağımsız aday Logar, oyların yüzde 33’ünü, bağımsız aday Pirc Musar ise oyların yüzde 26’sını almıştı.

Özgürlük Hareketi (PS) önderi ve Başbakan Robert Golob’un desteğini alan bir diğer favori aday Sosyal Demokrat Milan Brglez ise oyların yüzde 15’ini almış, ikinci çeşitte Pirc Musar’ı destekleyeceklerinin sinyalini vermişti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 aday arasında yer alan bağımsız aday Vladimir Prebilic yüzde 10, Resni.ca’nın adayı Sabina Sencar yüzde 5, Yeni Slovenya’nın (NSİ) adayı Janez Cigler Kralk yüzde 4 ve sol aday Miha Kordis de yüzde 2 oy almıştı.

Seçimin birinci çeşidinde iştirak oranı yüzde 50 olarak açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu