Ekonomi

Emirates Grubu’ndan 2022-23’ün ilk yarısında rekor performans

  • Emirates Küme: Geçen yılki 5,7 milyar BAE dirhemi (1,6 milyar ABD doları) ziyanının akabinde güçlü bir geri dönüş yaparak 4,2 milyar BAE dirhemi (1,2 milyar ABD doları) seviyesindeki kârıyla rekor kırdı. Geliri, 128 artarak 56,3 milyar BAE dirhemi (15,3 milyar ABD doları) düzeyine ulaştı.
  • Emirates: Havayolunun geliri, 131 artarak 50,1 milyar BAE dirhemine (13,7 milyar ABD doları); kârı ise 4,0 milyar BAE dirhemi (1,1 milyar ABD doları) düzeyine ulaştı. Havayolu, geçtiğimiz yıl birebir devirde 5,8 milyar BAE dirhemi (1,6 milyar ABD doları) ziyan etmişti. Bu performans, havayolunun kapasitesini genişleterek ve yüksek kaliteli eserler sunarak farklı bölgelerdeki önemli yolcu talebini karşılayabildiğini gösteriyor.
  • dnata: Şirketin geliri, ikiye katlanarak 7,3 milyar BAE dirhemi (2,0 milyar ABD doları) düzeyine ulaştı. Şirket, 236 milyon BAE dirhemi (64 milyon ABD doları) kâr elde etti. Bu sayı, geçtiğimiz yıl tıpkı devirde 85 milyon BAE dirhemiydi (23 milyon ABD doları). Şirket genelindeki maliyetlerde yaşanan artış, operasyonlardaki artışa karşın performansı baskıladı.

Emirates Kümesi, 2022-23 mali yılının birinci yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

2022-23 periyodunun birinci yarısında 4,2 milyar BAE dirhemi (1,2 milyar ABD doları) net kâr açıklayan küme, rekor performansa imza attı. Geçen yılın birebir devrindeki 5,7 milyar BAE dirhemi (1,6 milyar ABD doları) zararın akabinde neredeyse 10 milyar BAE dirhemi seviyesinde bir toparlama kaydetti.

Grubun FAVÖK’ü, geçtiğimiz yılın birebir devrindeki 5,6 milyar BAE dirhemi (1,5 milyar ABD doları) düzeyinden kayda kıymet bir artışla 15,3 milyar BAE dirhemine (4,2 milyar ABD doları) ulaştı.

Grup, geçen yılki 24,7 milyar BAE dirhemi (6,7 milyar ABD doları) sonucuna kıyasla 128 daha güzel bir performans sergileyerek 2022-23 yılının birinci altı ayında 56,3 milyar BAE dirhemi (15,3 milyar ABD doları) gelir elde etti. Bu performans artışını tetikleyen etken, pandemi kaynaklı seyahat kısıtlamalarının daha da hafifletilmesi ve kaldırılmasıyla dünya çapında hava ulaşımında yaşanan güçlü talep oldu.

Grup 2022-23 devrinin birinci yarısını, 30 Eylül 2022’deki 32,6 milyar BAE dirhemi (8,9 milyar ABD doları) değerindeki güçlü nakit pozisyonuyla kapattı. Bu tutar, 31 Mart 2022’de 25,8 milyar BAE dirhemi (7,0 milyar ABD doları) seviyesindeydi. Küme, borç ödemeleri ve pandemiyle ilgili taahhütlerini yerine getirirken bu güçlü nakit para rezervlerinden faydalandı.

Emirates Havayolu ve Kümesi Başkanve CEO’su, Majesteleri Pir Ahmed bin Saeed Al Maktum, hususla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Grubun 2022-23 döneminin ilk altı ayında sergilediği rekor performansı, geleceğe yönelik planlama kabiliyetimizin, çevikliğimizin, yetenekli ve azimli çalışanlarımızın çabalarının bir sonucudur.”

“Giderek daha fazla ülkenin seyahat kısıtlamalarını kaldırmasıyla Küme genelinde operasyonlarımız da daha süratli bir formda toparlama kaydetti. Sağlam operasyon planlarımız, bölümdeki iş ortaklarımızın dayanağı ve çalışanlarımıza, teknolojiye, eserlerimize ve hizmetlerimize yaptığımız daima yatırımlar sayesinde, bu yeni ve güçlü yolcu talebini karşılamaya hazır birinci havayollarından biri olmayı başardık.”

“Önümüzdeki aylarda operasyonlarımızı tekrar pandemi öncesindeki düzeylere getirmeye ve hem yeni hem de gelecekteki gereksinimlerimiz için yanlışsız yetenekleri bünyemize katmaya devam edeceğiz. 2022-23 periyodunun ikinci yarısında da işimizin her alanında yolcu talebinin yüksek olmasını bekliyoruz. Bununla birlikte, önümüzde kimi pürüzler olduğunun da farkındayız. Artan maliyetlerin yanı sıra ABD dolarının güç kazanması ve büyük pazarların maliye siyasetleri üzere makroekonomik zorlukları yakından takip ediyoruz.”

Şeyh Ahmed, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Grup olarak eski kârlılık seviyemize mali yılın sonunda tekrar ulaşmayı bekliyoruz.

Emirates Grubu’nun çalışan sayısı,artan kapasiteye ve ticari faaliyetlere paralel olarak 31 Mart 2022’ye kıyasla 10 büyümeyle 30 Eylül 2022 itibarıyla 93.893’e ulaştı. Hem Emirates hem de dnata, gelecekteki iş gücü muhtaçlıklarını karşılama çalışmaları kapsamında amaçlı işe alım programları başlatmış bulunuyor.

Emirates Havayolu

Emirates, Dubai’deki merkezi aracılığıyla global yolcu ağını ve bağlantı hizmetlerini eski haline getirmeye, durdurduğu hizmetleri tekrar başlatmaya ve farklı pazarlardaki yolcu talebini karşılamak için yeni uçuşlar hizmete sokmaya devam etti.

Emirates, Haziran ayında Tel Aviv’de birinci kere uçuş düzenlemeye başladı. Yolcularının ilişki seçeneklerini genişleten Emirates, 2022-23’ün ilk altı ayında Airlink, AEGEAN, ITA Airways, Air Baltic, Air Canada, Bamboo Airways, Batik Air, Finnair, Royal Air Maroc, Sky Express, Sun Country Airlines ve United Airlines olmak üzere 12 havayoluyla ortak (codeshare) uçuş ve interline anlaşması imzaladı.

Havayolu, 30 Eylül itibarıyla Boeing 777 filosunun tamamını ve 73 adet A380’i kullanarak 140 havalimanında yolcu ve kargo hizmetleri veriyor.

Emirates, uzun müddettir devam eden, daha çağdaş ve verimli uçaklar kullanarak emisyon ayak izini en aza indirmeyi hedefleyen stratejisi kapsamında, 2022-23’ün ilk altı ayında 2 adet yeni Boeing 777 kargo uçağını filosuna dahil ederken 1 eski kargo uçağını iade etti. Yeni yolcu uçaklarını 2024’te teslim alacak olan Emirates, bu ay içerisinde ayrıyeten filosundaki 120 uçağın kabinlerini yenilemek maksadıyla milyarlarca dolarlık bir yenileme programı başlattı.

Emirates, ” iyisiyle uçun” taahhüdünü yerine getirmek için yeni hizmetler ve yolcu teşebbüsleri sunmaya devam etti. Bu kapsamda, tüm kabin sınıflarında menülerini yeniledi ve daha kaliteli bir hizmet eğitimi ve sunumu sağlamak için yeni misafirperverlik programını başlattı. Ağustos ayında Emirates’in Londra, Paris ve Sidney uçuşlarında hizmete koyduğu Premium Economy koltuklar büyük beğeni topladı ve büsbütün doldu. Emirates, yenileme programı kapsamında uçaklarını bu tanınan koltuklarla donatmaya devam ediyor ve 2022-23 devri bitmeden evvel Premium Economy eserini 5 rotada daha satışa sunmayı planlıyor.

Yılın birinci altı ayında, seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle birlikte uçuş programında yapılan artış sonucunda toplam kapasite 40 artışla 22,8 milyar Arz Edilen Ton-Kilometre (ATKM) düzeyine ulaştı. Arz Edilen Koltuk-Kilometre (ASKM) olarak ölçülen kapasite 123 artarken, Fiyatlı Yolcu-Kilometre (RPKM) cinsinden ölçülen taşınan yolcu trafiğinde ise 265 artış kaydedildi. Ortalama Yolcu Koltuk Faktörü ise, geçtiğimiz yılın tıpkı periyodundaki 47,9 düzeyinden 78,5’e yükseldi.

Emirates, 1 Nisan – 30 Eylül 2022 tarihleri toplamda 20,0 milyon yolcu taşıyarak, taşınan yolcu sayısında geçen yılın birebir periyoduna nazaran 228 artış kaydetti. Havayolunun kapasitesini “mini kargo” sisteminden tekrar yolcu operasyonlarına kaydırmasına paralel olarak Emirates Skycargo’nun yılın birinci altı ayında taşıdığı kargo ölçüsü geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran 14 düşüşle 936.000 ton düzeyine geriledi.

Geçtiğimiz yıl 5,8 milyar BAE dirhemi (1,6 milyar ABD doları) ziyan eden Emirates, 2022-23 devrinin birinci yarısında ise 4,0 milyar BAE dirhemi (1,1 milyar ABD doları) üzere rekor seviyede bir kâr kaydetti. Döviz kurunun olumsuz tesirine karşın, öbür faaliyet gelirleri de dahil Emirates’in toplam gelirleri, geçtiğimiz yılın birebir devrindeki 21,7 milyar BAE dirhemi (5,9 milyar ABD doları) düzeyinden 131 artışla 50,1 milyar BAE dirhemine (13,7 milyar ABD doları) yükseldi. Havayolunun faaliyet gösterdiği pazarlardaki ağır yolcu talebi sayesinde gerçekleşen bu güçlü toparlanma performansı, Emirates’in talebi karşılamak için evvelce plan yapma, kapasitesini faal bir formda kullanma ve yüksek kaliteli eserler ve değerli kampanyalarıyla müşterileri çekme kabiliyetini de ortaya koydu.

Emirates’in kapasite artışının 40 düzeyinde gerçekleşmesine karşın, geçtiğimiz yılın birebir periyoduna kıyasla üç kattan fazla artan yakıt masraflarının tesiriyle havayolunun faaliyet sarfiyatları 73 yükseldi. Uçuş operasyonlarındaki büyümeye bağlı olarak yakıt transferindeki 65 artış ile birlikte devir içerisinde ortalama yakıt fiyatlarının iki katına çıkması, faaliyet masraflarındaki artışa yol açan temel faktörler oldu. Pandemi öncesi raporlama periyotlarında Emirates’in en büyük maliyet kalemini oluşturan yakıtın faaliyet sarfiyatları içerisindeki hissesi, geçtiğimiz yılın birinci altı ayındaki 20 düzeyinden, bugüne kadarki en yüksek düzeylerden biri olan 38’e çıktı.

Altı aylık müddette görülen güçlü talep ve faaliyetlerdeki büyümeye paralel olarak Emirates’in FAVÖK’ü, geçtiğimiz yılın tıpkı periyodundaki 5,0 milyar BAE dirhemi (1,4 milyar ABD doları) düzeyinden neredeyse üç kat artışla 14,7 milyar BAE dirhemine (4,0 milyar ABD doları) yükseldi.

dnata

Tüm pazarlarda artan hava ve yolcu trafiği sayesinde, dnata’nın kargo ve yer hizmetleri, ikram servisi ve perakende ile seyahat hizmetleri iş kollarında değerli bir artış kaydedildi. Buna bağlı olarak 2022-23 periyodunun birinci altı ayında dnata’nın gelirlerinde değerli bir artış kaydedilse de, faaliyet gösterdiği pazarlarda artan enflasyon ve masraflar bu performansı sekteye uğrattı.

2022-23’ün birinci yarısında dnata, uzun vadeli imtiyaz mukaveleleriyle hizmetlerini Zanzibar (dnata airport operations) ve Ras Al-Khaimah’ya (Alpha Catering) taşıyarak ayak izini büyüttü. dnata’nın Havalimanı İşletme Hizmetleri iş ünitesi, Köln Bonn Kargo Merkezi’nin münhasır işletmecisi olan Wisskirchen Handling Services şirketini satın alarak Alman pazarına giriş yaptı ve Brezilya’daki yer hizmetleri şirketinin dışarıdaki 30 payını de satın alarak tek hissedarı haline geldi.

Müşterilerine inançlı ve yüksek kaliteli hizmetler sunmak için geleceğe hazır hale gelmek emeliyle dnata, yeşil teknoloji ve teşebbüsleri şirket genelinde uygulamak için 100 milyon ABD dolarlık bir bütçe ayırdı. dnata ayrıyeten Irak’ın Erbil kentindeki operasyonlarına 17 milyon ABD doları yatırım yaparak, gelişmiş bir soğuk zincir tesisi, otobüs bakım tesisi ve yeni bir kargo deposu kurdu.

Diğer faaliyet gelirleri de dahil olmak üzere dnata’nın toplam gelirleri, geçtiğimiz yılın birebir periyodundaki 3,7 milyar BAE dirhemi (1,0 milyar ABD doları) düzeyinden 7,3 milyar BAE dirhemine (2,0 milyar ABD doları) çıktı.

dnata’nın toplam kârı ise, geçen yılki 85 milyon BAE dirhemi (23 milyon ABD doları) düzeyinden 236 milyon BAE dirhemine (64 milyon ABD doları) yükseldi.

dnata‘nın en büyük gelir kalemi olan havalimanı işletme hizmetlerinden elde edilen gelir, bilhassa BAE, ABD, İtalya ve Birleşik Krallık’ta artan talebe bağlı olarak, geçtiğimiz yıla kıyasla 37 artışla 3,5 milyar BAE dirhemine (944 milyon ABD doları) çıktı. dnata’nın tüm operasyonları genelinde yer hizmeti verdiği uçak sayısı 56 artışla 347.581’e çıkarken, dnata müşterisi olan havayolu şirketlerinin yolcu operasyonlarına yük vermeleri sonucunda elleçlenen kargo hacmi 2’lik hafif bir düşüşle 1,4 milyon tona geriledi.

dnata’nın uçuş içi ikram ve perakende operasyonları, müşteri talebini karşılamak hedefiyle Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD’de artırılan üretimle birlikte 212 oranında artarak, şirket gelirlerine 2,4 milyar BAE dirhemine (651 milyon ABD doları) katkıda bulundu. Uçuşta taşınan yemek sayısı geçtiğimiz yılki 16,6 milyon düzeyinden 204 üzere güçlü bir artışla 50,5 milyona yükseldi.

dnata’nın seyahat hizmetlerinden elde edilen gelir, Orta Doğu ve Birleşik Krallık’ta seyahat talebi ve rezervasyonlardaki güçlü toparlanmanın tesiriyle geçtiğimiz yılki 147 milyon BAE dirhemi (40 milyon ABD doları) seviyesinden 708 artışla 1,2 milyar BAE dirhemine (323 milyon ABD doları) çıktı. Seyahat hizmetlerinin toplam satış süreç kıymeti (TTV) ise, geçtiğimiz yılın tıpkı periyodundaki 726 milyon BAE dirhemi (198 milyon ABD doları) düzeyinden 4,7 milyar BAE dirhemine (1,3 milyar ABD doları) çıktı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler